Rzeszów: Wystartowała budowa bazy technicznej LOTAMS

22 września 2023 08:50
Na rzeszowskim lotnisku Jasionka rozpoczęła się budowa bazy obsługi technicznej samolotów. Za inwestycję odpowiedzialny jest LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS).
Reklama
W czwartek (21.09) na terenach przy lotnisku Rzeszów-Jasionka odbyła się uroczystość wbicia łopaty pod budowę bazy obsługi technicznej samolotów, spółki LOTAMS. W wydarzeniu uczestniczyła redakcja Pasazer.com.

Budowa ma potrwać dwa lata, a pierwsze samoloty zostaną tam obsłużone w 2025 roku. Projekt zakłada m.in. budowę hangaru obsługowego o powierzchni użytkowej blisko 13 tys. m2, płyty przedhangarowej oraz budynku będącego zapleczem warsztatowo-techniczno-socjalno-biurowym. Przedmiotem podpisanej umowy jest zaprojektowanie i budowa bazy obsługi technicznej samolotów na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Planowy termin ukończenia inwestycji to 21 miesięcy (od momentu rozpoczęcia prac budowlanych). Hangar będzie posiadał dwa sloty do obsługi bazowej samolotów szerokokadłubowych, które będą mogły być elastycznie dostosowywane także do obsługi mniejszych maszyn. Pozwoli to m.in. na wykonywanie przeglądów ciężkich boeingów 787. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "LOTAMS: Umowa na budowę bazy obsługowej w Rzeszowie" a także przy okazji rozmowy z prezeską LOTAMS Aleksandrą Judą.


Uroczystość rozpoczęła się od przemówień - Aleksandry Judy, Macieja Małeckiego - wiceministra Aktywów Państwowych, Władysława Ortyla - marszałka województwa podkarpackiego, Ewy Leniart - wojewody województwa podkarpackiego, Katarzyny Lewandowskiej - wiceprezes Polskiej Grupy Lotniczej, Doroty Dmuchowskiej - członkini zarządu PLL LOT, Adama Hamryszczaka, prezesa portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, a także prezesów firm Polimex Mostostal i SUEZ Consulting - SAFEGE. Wszyscy z entuzjazmem podkreślali strategiczne znaczenie inwestycji nie tylko dla Podkarpacia (gdzie mieści się polska Dolina Lotnicza) ale również dla całej Polski. Inwestycja ta ma przyczynić się w skali regionalnej do powstania kilkuset nowych miejsc pracy w branży lotniczej, natomiast w skali krajowej do wzrostu znaczenia Polski na mapie lotniczej Europy i świata, ponieważ w Rzeszowie będą serwisowane nie tylko samoloty LOT-u ale także wielu przewoźników z całego świata.

Ten dzień na stałe zapisze się w historii naszej spółki oraz europejskiej branży lotniczej. Niech ta pierwsza wbita łopata, będzie symbolem naszej determinacji, ciężkiej pracy i zaangażowania w tworzenie przyszłości lotnictwa w Europie. Razem zbudujemy coś, co stanie się źródłem dumy nie tylko dla nas, ale dla całej branży. Ta inwestycja to również nasz wkład w rozwijanie europejskiej infrastruktury lotniczej, co ma istotne znaczenie w kontekście zmieniających się wyzwań związanych z transportem powietrznym. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do poprawy jakości efektywności usług lotniczych nie tylko na rynku polskim, lecz także europejskim. Bardzo dziękuję za pracę wszystkim zaangażowanym osobom oraz wsparciu Polskiej Grupy Lotniczej. To dzięki Wam możemy realizować naszą wizję i przekształcać ją w rzeczywistość – powiedziała Aleksandra Juda, prezeska spółki LOTAMS.


Jesteśmy miejscem, które jest do tego przygotowane, które ma to lotnicze DNA i zarówno kadry, przygotowanie instytucjonalne, dynamiczny rozwój, który ma miejsce na Podkarpaciu, jest tego dowodem. I myślę, że to jest dobra decyzja – podkreśla Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

- Baza techniczna LOTAMS w Jasionce to strategiczna inwestycja zwiększająca potencjał naszego lotniska na rynku lotniczym oraz ważny element dywersyfikacji źródeł przychodów spółki. Warto przy tym podkreślić, że to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie inicjatywa i bezpośrednie zaangażowanie Władysława Ortyla oraz decyzje, które zostały podjęte w ramach administracji rządowej działającej pod kierunkiem premiera Mateusza Morawieckiego - dodaje Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka


Po wygłoszeniu przemówień, zaproszeni oficjele wzięli udział w symbolicznym wbiciu łopaty. Nie jest to jedyna inwestycja powstająca w ostatnim czasie w Rzeszowie. 15 września br. został oddany do użytku nowy lotniskowy parking, natomiast 1 października br. rusza stacja kolejowa Jasionka Lotnisko.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy