W Katowicach powstaną nowe inwestycje do 2030 roku

1 września 2023 08:30
4 komentarze
Katowicki port lotniczy planuje nowe inwestycje do 2030 roku. Powstanie nowy terminal z rękawami, stacja kolejowa, a także nowy multimodalny węzeł do przeładunku towarów i paliw.
Reklama
Port lotniczy w Pyrzowicach planuje obsługę ponad 10 mln pasażerów w 2030 roku. W związku z tym, zarząd lotniska podjął decyzję o przeprowadzeniu szeregu inwestycji, które mają przystosować katowickie lotnisko do obsługi tego rzędu wielkości potoków pasażerskich. Zostanie zbudowany nowy terminal pasażerski, który będzie wyposażony w rękawy prowadzące pasażerów bezpośrednio z budynku terminala do samolotu. Ponadto zostanie zbudowana stacja kolejowa i tunel, który będzie ją łączył bezpośrednio z terminalem, tak jak ma to miejsce na Lotnisku Chopina w Warszawie. Do użytku zostanie również oddany wielopoziomowy parking i dwa nowe parkingi „terenowe”. Do tego, powstanie również nowy multimodalny węzeł do przeładunku towarów i paliw. Będzie on oparty o bocznicę kolejową, która będzie łączyła katowickie lotnisko z Centralną Magistralą kolejową. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska, w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility. Całkowity budżet projektu nowego węzła szacowany jest na 95,5 mln zł, z tego do 50% kosztów kwalifikowanych będzie stanowiła dotacja z Unii Europejskiej w ramach wspomnianego programu.

- Szacujemy, że jeszcze do końca tego troku ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy tej inwestycji. Chcemy, by zarówno węzeł jak i bocznicę kolejową z bazą paliw budował jeden wykonawca. Ogłosimy więc jeden przetarg na wszystko - mówi w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Piotr Adamczyk, rzecznik katowickiego portu lotniczego.


Port lotniczy Katowice-Pyrzowice obsługuje całą Konurbację górnośląską, która liczy blisko 3 mln mieszkańców, co sprawia, że należy on do najbardziej ruchliwych w Polsce. Każdego roku zajmuje on naprzemiennie z portem lotniczym im. Lecha Wałęsy trzecie lub czwarte miejsce w krajowym rankingu zaraz za warszawskim Okęciem i krakowskimi Balicami. Obok Lotniska Chopina, port ten posiada najbogatszą w kraju ofertę lotów czarterowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
misiok 2023-09-10 08:28   
misiok - Profil misiok
@analityk: Śląsk to od dawna nie jest górnictwo, powielasz nie istniejące od lat mity. Faktem jest, że Katowice czarterem stoją, ale wniosek z tego jest jeden: w Katowicach pasażer jest wylatujący, gdy np. w Krakowie głównie przylatujący. I to nie górnicy latają na wakacje.
Zgadzam się z @demar: jest sens rozbudowy lotniska do przepustowości 10 mln, choć jeśli chodzi o Kraków to moim zdaniem 15 mln to absolutne minimum. Choć tam trzeba zacząć od pasa, żeby lotniska w ogóle nie zamknęli.
demar 2023-09-03 17:16   
demar - Profil demar
@analityk: „Pytanie czy będzie odpowiednia liczba pasażerów” – problem leży gdzie indziej. Jeśli już masz ruch na poziomie ok. 5 mln pasażerów rocznie to trudno rozbudowywać port lotniczy o pół czy jeden dodatkowy milion. Sens rozbudowy jest właśnie o kilka (3-6) milionów pax rocznie.

Czyli poziom ok. 10 mln pax rocznie dla KTW jest jak najbardziej rozsądny.
Podobnie (czyli do poziomu 7-10 mln pax) powinny być w najbliższych latach rozbudowane GDN, WRO, czy WMI.
Natomiast KRK powinien celować już znacznie wyżej, w okolice 12-15 mln pax rocznie.

Plany KTW należy zatem ocenić pozytywnie, tym bardziej rozbudowę w kierunku cargo. Podstawowym problemem może być znowu termin – czy ta rozbudowa nie będzie zbyt późno?

Demografia w Polsce jeszcze przez maks. kilkanaście lat będzie dla lotnictwa pozytywna – tzn. szczyt urodzeń z lat 80-tych będzie wtedy w sile swojego wieku (40-50 lat życia). Duży problem zacznie się pod koniec lat 30-tych XXI wieku.
analityk 2023-09-03 16:27   
analityk - Profil analityk
Pytanie czy będzie odpowiednia liczba pasażerów. Śląsk czeka bolesne odchodzenie od górnictwa. A bez górnictwa wynagrodzenia i siłą nabywcza mieszkańców regionu znaczeni spadnie. Do tego dochodzi oczywiście słaba demografia.
U nas ciągle w prognozach przeciąga się obecne trendy w nieskończoność. Dlatego wszystkie porty regionalne plus CPK będą miały za 10 lat przepustowość 2 razy większą niż będzie potrzebna. To samo z drogami i autostradami.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy